Základní informace

Zamčeno
Uživatelský avatar
Climber
Superadmin
Příspěvky: 89
Registrován: 27.01. 2014 13:07
Bydliště: Markrabství moravské
Kontaktovat uživatele:

Základní informace

Příspěvek od Climber » 01.04. 2014 22:41

Za Ještědským hřebenem, jihozápadním směrem od Liberce u vesnice Křižany, se nachází dvojice skalních věží, mezi horolezci důvěrně nazývaná Vajoletky. Místo, kde leží, je v mapách označováno jako Krkavčí návrší a krkavci nebo jiné potvory tam opravdu občas jsou.
Skály tvoří převážně pevný členitý pískovec. Z náhorní strany dosahují výšky 10 - 15 metrů. Údolní cesty jsou pak až pětadvacet metrů dlouhé. Skály byly hojně navštěvovány lužickými Němci, a to již před více jak sto lety!
První výstupy jsou zde zaznamenány již roku 1893! Ze známějších jmen zde nalezneme podpisy pod prvovýstupy od H. Scholze, Rudolfa Kauschky, Josefa Čihuly nebo Míry Machoviče.
Věže se dělí na Velkou (Hlavní) a Malou věž. Celkem zde nalezneme přes dvacet cest od nejlehčí dvojkové klasifikace, až po cesty za VIIIb. Nejvíce cest je v šestém stupni obtížnosti. Pár novějších cest je i na "předskalí" mezi věžemi a na západní "vyhlídkovou" plošinu. Ve většině cest je osazen kruh a zbytek cesty lze až nadstandardně dobře odjistit smycemi.

Podrobněji zde:
http://www.lkp.cz/article_detail.php?ID ... ORDER=desc
http://skaly.horosvaz.cz/4_db_index.asp?region_id=16

Zamčeno

Zpět na „Skály u Křižan“